VPN nedir? Ne işe yarar? VPN programları IP adresinizi değiştirir mi?

 

Bulunduğunuz ülkede, erişime engelli web sitelere VPN ile giriş yapmak mümkün müdür?

 

Covid-19 ile birlikte VPN kullanımının, hem kurumsal hem de bireysel düzeyde artış gösterdiğini biliyoruz.

 

Home-office çalışmayı tercih eden birçok şirket, çalışanlarının VPN sayesinde uzaktan şirket ağına bağlanmasını sağlıyor.

 

Bireyler ise pandemi döneminde VPN programları ile sanal sınırları ortadan kaldırarak daha çok online içeriğe ulaşıyor.

 

Peki 1996 yılından beri kullanılan VPN teknolojisi nedir, ne işe yarar?

 

VPN Nedir

 

VPN Nedir?

 

VPN nedir? VPN, bilgisayar gibi cihazlar arasında ortak internet altyapısını kullanarak oluşturulan sanal özel ağlara verilen addır.

 

VPN oluşturmak için iki veya ikiden fazla cihaza ihtiyaç duyulur. Bu sanal özel ağ, tünelleme protokolleri ile oluşturulur.

 

Home-office VPN kullanırken çalışanların internet trafiği internet servis sağlayıcısının sunucusu yerine belirlenen VPN sunucusu üzerinden şirket ağına ulaşır.

 

VPN programlarında da bireyler internet servis sağlayıcısının sunucusu yerine VPN sağlayıcısının sunucusu üzerinden internete bağlanır.

 

VPN programı bir bilgisayarda kullanıldığında bilgisayar ve seçilen VPN sunucusu arasında sanal bir tünel oluşur. Bu tünele giren her veri paketi şifrelenir.

 

Bu veri paketlerinin IP adresi maskelenir. Veri paketleri tünelden çıktığında VPN sunucusunun IP adresi ile seyahat ederler.

 

VPN nasıl kullanılır

 

VPN Ne İşe Yarar?

 

IP Değiştirme

 

IP adresi, bilgisayar gibi internete bağlı cihazlara internet servis sağlayıcısı tarafından atanır. İnternette IP adresiniz sayesinde veri alışverişi yapabilirsiniz.

 

İnternet servis sağlayıcısı, web siteler ve kullandığınız uygulamalar IP adresinizi görürler. IP adresi fiziki konumunuzu gösterir.

 

VPN programları bilgisayar veya akıllı telefon gibi cihazlarınızın gerçek IP adresini maskeler. Bağlandığınız VPN sunucusunun konumuna göre yeni bir IP adresine sahip olursunuz.

 

Örneğin, VPN programı ile internete Almanya’daki sunucu üzerinden bağlandığınızda Almanya’ya ait bir IP adresiniz olur.

 

Sınırsız İçerik

 

İnternette gördüğünüz içeriklerin çoğu IP adresinize göre belirlenmektedir. Bazı web siteleri ve platformlar bu içeriklere kendi bulundukları ülke dışından erişime izin vermezler.

 

IP adresinizi online içeriklerine ulaşmak istediğiniz ülkeye göre değiştirerek sanal sınırları ortadan kaldırabilirsiniz.

 

Örneğin, VPN programları ile HBO, Showtime, Disney Plus izleyebilirsiniz. Bunun için VPN ile Amerika üzerinden internete bağlanmanız yeterli olacaktır.

 

VPN ile Netflix dizi platformlarının başka ülkelerdeki içeriklerini de izleyebilirsiniz.

 

Anonimlik

 

IP adresi sadece internet servis sağlayıcıları ve web siteler tarafından değil, siber saldırganlar tarafından da kısa bir uğraş sonrası rahatlıkla elde edilebilir.

 

VPN’ler IP adresinizi gizlediği için siber saldırganlar gerçek konumunuzu göremezler. Bu da sizin internette anonim olmanızı ve güveli bir şekilde gezmenizi sağlayabilir.

 

VPN programları esasında internette fiziki konumunuzu gizleyerek anonim olmanızı sağlar.

 

Güvenlik

 

VPN programları bilgisayar, akıllı telefon veya tabletinizin veri alışverişini şifreler.

 

VPN kullanmadığınızda veri alışverişiniz, yani hangi web sitesine ne zaman girdiğiniz ve ne gibi aktivitelerde bulunduğunuz, ne kadar süre o sitede kaldığınız gibi veriler internet servis sağlayıcısı tarafından görüntülenebilir.

 

Aynı şekilde, bir kütüphane, alışveriş merkezi, otel, kafe veya benzeri bir alandaki Wi-Fi ağını kullanıyorsanız ağ operatörü çevrimiçi aktivitelerinizi görebilir.

 

Şifresiz Wi-Fi ağlarında siber saldırganlar sadece çevrimiçi aktivitelerinizi görmekle kalmayıp, bilgisayarınıza kötü yazılımlar indirebilir veya iletişim bilgilerinizde değişiklik yapabilirler.

 

Ortadaki adam (Mitm) saldırısında siber saldırgan gönderdiğiniz bir mesajın içeriğini değiştirebilir veya aldığınız bir e-postanın içeriğini değiştirebilir.

 

VPN kullandığınızda internet servis sağlayıcısı veya ağ operatörleri çevrimiçi aktivitelerinizi göremezler.

 

Bu yüzden, özellikle havaalanı gibi alanlardaki şifresiz Wi-Fi ağlarına bağlanırken VPN kullanmak faydalı olabilir.

 

VPN programları, veri alışverişinizi güçlü kriptografi algoritmaları ile şifrelediği için veri alışverişiniz güvende olur.

 

VPN nasıl kullanılır

 

Ücretsiz VPN Programları Güvenli Mi?

 

Ücretsiz VPN programları faydalı olmakla birlikte, bazı ücretsiz VPN programlarını kullanırken DNS’iniz ortaya çıkabilir ve gizliliğinizi kaybedebilirsiniz.

 

Şifreleme çok güçlü olmayabilir ve saldırıya uğrayabilirsiniz. Ücretsiz VPN programları ile çoğu güvenlik duvarını geçemeyebilir ve erişim engellerine maruz kalabilirsiniz.

 

Ücretsiz VPN, antivirüs, memory-cleaner gibi programlar aktivitelerinizi kaydedebilir ve casus yazılım görevi görebilir.

 

Dahası, haberiniz olmadan kişisel verilerinizi üçüncü partilere satabilir. Bu yüzden bu kadar kritik bir konuda ücretsiz program kullanmaktan kaçınmanızda fayda var!

 

Ücretsiz olan programlarda ürünün aslında sizin kişisel verileriniz olduğunu ve verilerinizin reklam gibi sebeplerden ötürü üçüncü partiler ile paylaşıldığını unutmayın.

 

 

 

Dijital Pazarlama & VPN

 

Yeri gelmişken, dijital pazarlamada VPN kullanımından da kısaca bahsedelim. VPN kullanımının pratikte bizler için bir kaç faydası olduğunu biliyoruz:

 

  • Bazen SEO çalışmalarımızda anahtar kelimelerimizi, farklı pazarlar için kontrol etmek istediğimizde, hele ki SemRush ya da Ahrefs gibi premium bir araca sahip değilsek, VPN ile IP değiştirip, arama motorlarında testlerimizi yaparak arama motoru sıralamasındaki yerimizi bulabiliriz.

 

  • YouTube reklamlarımızı ya da rakiplerimizin reklamlarını kontrol etmek için yine VPN kullanabiliriz. Bu yöntem işe yarıyor ancak reklamcı olarak hedeflediğiniz kitlenin içerisinde yer almazsanız, reklamlarınızı göremeyebilirsiniz.

 

  • Diyelim ki müşteriniz için link building yapıyorsunuz ve aynı anda bir kaç müşteri için aynı siteden profil linkleri oluşturuyorsunuz. Bildiğiniz üzere bir çok premium site, aynı IP adresi ile birden çok kullanıcı oluşturmanıza izin vermeyebilir. Bu noktada premium bir VPN hizmeti kullanabilirsiniz.

 

  • Pazarlama otomasyonu kullandıysanız, ülke bazlı kurgulara aşinasınızdır. Örneğin, Kanada kullanıcısına pop-up göster, ya da Afgan kullanıcıya chat widget göster gibi… Bu gibi durumların tümünü VPN ile başarılı bir şekilde test edebilirsiniz.

 

  • Rakiplerinizin farklı pazarlardaki özellikle Google search reklam stratejilerini çözmek için premium bir aracınız yoksa VPN ile ülke ülke gezerek, hangi anahtar kelimelere yatırım yapıldığını ya da sizin marka kelimelerinize bir bidding olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

 

Bir de dijital pazarlamacılar için VPN kullanımının yarattığı istatistiklerimizi karıştırabilen bir sıkıntıdan bahsedeyim.

 

Eğer dijital pazarlamacıysanız ve bu işi ciddi seviyede yapıyorsanız muhakkak Google Analytics ile bir çok veriye göz atıyorsunuzdur.

 

VPN kullanan bir kullanıcınızın geolocation verisi sizce Google Analytics tarafına nasıl yansıyor?

 

Kullanıcınız eğer VPN kullanarak Berlin üzerinden bağlanıyorsa, o oturum için bu veri sizin Google Analytics hesabınıza “Germany” olarak yansır.

 

Bu genelde çok büyük bir problem yaratmaz. Zira hedef kitlenizin tümü VPN kullanımının ağırlıklı olduğu arap ülkeleriyse zorluk çekebilirsiniz.

 

Çünk bu ülkeleri tek tek görmek yerine, tüm trafiğinizi Amerika Birleşik Devletleri gibi tek bir yerden geliyormuş gibi  bir durumla karşılaşabilirsiniz.

 

Bu durum hedef kitlenizi doğru segmente edememenize yol açabilir.

 

Benzeri senaryo aslında sosyal medya hesaplarınızda da geçerlidir. Zira Facebook ve Instagram platformlarının da istatistik sunduğu arayüzdeki veriler VPN’i filtre edemez.

 

Bir keresinde böyle bir durumla ben de karşılaşmıştım ve bir işletmemin sosyal medya istatistiğindeki top countries verisinde alakalı olmamasına rağmen Singapur yer almıştı.

 

Toparlamak gerekirse, Dijital pazarlamada VPN’in basit bazı kullanımları bulunur fakat hayati bir konu değildir.

 

Ancak bireysel kullanımın olarak kişisel bilgilerimizin korunması anlamında çok faydalı olduğunu düşünüyorum.