Canva konusuna, 2-3 yıl kadar önce kaleme aldığım “en iyi dijital pazarlama araçları” yazımın grafik tasarım kısmında kısaca değinmiştim.

 

Brand mentionlarını takip eden şirketin backlink outreach yapıp, bağlantı istemesi ise gecikmemişti. 

 

O zamandan beri şirketin sadece ürün geliştirme konusunda değil, pazarlama konusunda da çok istekli olduğunu biliyorum.

 

2021 biterken, Canva 190 ülkeden 75 milyon kullanıcıya ulaştı. Tam bir başarı hikayesi!

 

Detaylar için Reflecting On A Huge Year: 2021 By The Numbers makalesine göz atabilirsiniz.

 

Arkanıza yaslanıp rahatlayın çünkü tasarım işi Canva ile çözüldü

 

Canva Türkiye Pazarı İçin de Kolları Sıvadı!

 

Globalde büyümesini devam ettiren Canva, Türkiye pazarına girmek için de lokalizasyon çalışmalarına başladı.

 

Ben de bir kaç hafta önce Canva reklamlarında dikkatimi çeken bir noktayı şirketi etiketleyerek Linkedin’de paylaşmıştım. 

 

Şirketin basit bir LinkedIn paylaşımına verdiği reaksiyon gerçekten ders niteliğindeydi.

 

Canva Co-Founder / COO’su Cliff Obrecht ve diğer bir kaç üst düzey yönetici paylaşıma bizzat yorum yazdı. 

 

Dünyada markasını bu kadar iyi takip edip, sosyal medyada bu seviyede reaksiyon verebilecek kaç girişim vardır?

 

İlk aklıma gelenler Canva, Grammarly ve LinkedIn. Bu şirketlerin tümü bize “gizli sosun” müşteriyle direkt iletişime geçmek olduğunu net bir şekilde gösteriyor. 

 

Canva ise işi bir adım ileriye götürdü ve finalde Canva Strategy Manager Kağan Şen ile bir araya gelerek, keyifli bir sohbet yaptık.

 

Kağan ile görüşmemizde ürün, büyüme planları ve Canva şirket kültürünü etraflıca konuştuk, işte size konuşmamızdan önemli köşebaşları:

 

✤ Canva’da kullanıcı deneyimi her şeyin önünde geliyor. Örneğin panelde kullanıcıların kafasını karıştırabilecek hiçbir değişiklik önceliklendirilmiyor ve kullanım kolaylığı korunuyor.

 

✤ Adeta bir yazılım ordusuna sahipler fakat bazı özellikleri baştan geliştirmek yerine, tek bir özellik için koca bir startup şirketi bile satın alabiliyorlar. Canva background remover bu şekilde entegre edilmiş ve makine öğrenmesi sayesinde kullanıldıkça daha iyi hale geliyor.

 

✤ Canva ekibi giderek büyüyor. Çalışanlar (2500 kişi) kendilerine “Canvanauts” diyorlar ve markayı büyütmek için müthiş bir uyum içinde çalışıyorlar. Bu enerjiyi gerçekten hissediyorsunuz. 

 

✤ Büyüme konusunda yeni pazarlara girerken lokalizasyonu önemsiyorlar ve pazarlama çalışmalarına hemen başlayıp adeta ilgili pazarda estiriyorlar. Ülkemizdeki kullanıcılar, Türkçe şablonların sisteme ne kadar hızlı dahil edildiğini farketmişlerdir. 

 

✤ Canva elde ettiği gelirin büyük bir çoğunluğunu hayır işlerine harcıyor. Çünkü bu Canva CEO’su Melanie Perkins’in de bu makalede bahsettiği Canva’nın iki adımlı planının bir parçası!

 

 

Canva’nın ilk hedefi, dünyanın en değerli şirketlerinden biri olmak iken, ikinci hedeflerini “elimizden gelenin en iyisini yapmak” şeklinde tanımlıyorlar.

 

Şirketin aktif olarak fakir insanlara yaptığı yardımlara, kar amacı gütmeyen kuruluşlara desteğine ve print one, plant one gibi doğayı korumaya yönelik adımlarına ben de şapka çıkartmak istiyorum!

 

Canva Neden Bu Kadar Başarılı?

 

Ben bir pazarlama profesyoneliyim. Girişimciliğe de çok uzak sayılmam. Çevremde bolca öğretmen, pazarlamacı, grafik tasarımcı ve işletme sahibi bulunuyor. Canva esasında hepimizin imdadına hızır gibi yetişti diyebilirim. 

 

Bugün hepimizin ortak bir derdi var; o da hikayelerimizi daha iyi anlatmak. Ancak dijitalleşen dünyada çoğu zaman kelimelerimiz yetersiz kalıyor. Derdimizi anlatmak için grafiklere, fotoğraflara, hareketli görüntülere ihtiyaç duyuyoruz. 

 

Çoğumuzun grafik tasarım ihtiyacı Microsoft PowerPoint standartlarının üzerinde ancak Adobe Photoshop, InDesign ya da After Effects kullanmayı gerektirecek düzeyde de değil. 

 

Tarayıcı üzerinden basit bir üyelik ile grafik tasarım, video ve sunumlar yapmanızı sağlayan Canva tam da bu noktadaki boşluğu öyle bir doldurdu ki!

 

Hem ücretsiz hem de pro versiyonu bulunan Canva, grafik tasarım piyasasını tam anlamıyla yıktı geçti.

 

BBC’ye göre 40 Milyar USD değerlemeye sahip şirket artık dünyanın en değerli startuplarından birisi ve TikTok, Stripe, SpaceX ve Klarna ile mukayese ediliyor.

 

Ben uzun süredir Canva Pro kullanıcısıyım, bu yüzden Canva ile neler yapabileceğinize dair bir kaç şey söylemek istiyorum.

 

Canva ile Neler Yapabilirsiniz?

 

Canva bize temel olarak grafik tasarımı yapmak ve video oluşturmak için son derece stabil çalışan bir arayüz sunuyor. 

 

Panele girdikten sonra “Tasarım Oluşturun” diyor, farklı boyutlara sahip tasarım çeşitlerinden birini seçiyor ve başlıyoruz!

 

Fikir vermesi açısından tasarım çeşitlerinden bazılarını aşağıya listeliyorum:

 

  • Video (1920*1080)
  • Instagram Gönderisi (1080*1080)
  • Sunum (1920*1080)
  • LinkedIn Gönderisi (1200*1200)
  • Instagram Hikayesi (1080*1920)
  • Özgeçmiş (21*29.7 cm)
  • Logo (500*500)
  • Özel Boyutlar

 

Canva ile Özgeçmiş

 

İşin güzel tarafı ana tasarım penceresindeyken sol menüden hemen bir şablon seçip, işe koyulabiliyorsunuz.

 

İleri seviye kullanıcılar şablonlara çok fazla ihtiyaç duymasa da özgeçmiş ve sunum tasarımlarında şablon kullanımı işimizi oldukça kolaylaştırıyor.

 

Sol menüden bileşenler ile devam edelim. Ben tasarımlarıma basit çizgi ve şekilleri çok eklediğim için burayı sık kullanıyorum. Ayrıca en çok kullandığım öğelerin başında gelen “ızgaraları” buradan ekliyorum.

 

Izgaralar tasarımlarımızın üzerine fotoğrafları daha sistematik şekilde ekleyip, onları tasarım üzerinde yeniden boyutlandırabilmemize yarıyor.

 

Canva’nın en önemli yıkıcı özelliklerden birisi şüphesiz stok görselleri ve videoları tasarım paneline entegre etmiş olmasıdır. Bu kolaylık bence bir tasarımın yapılış sürecini direkt olarak etkiliyor.

 

Yine sol menüdeki fotoğraf/video sekmesini kullanarak, dikkatimizi dağıtmadan fotoğraf ya da video arayıp, tasarımımıza ekleyebiliyoruz.

 

Sol menüden erişebildiğiniz bir diğer özellik ise tasarımların olmazsa olmazı yazılardır. Stok görsellere benzer şekilde Canva bir çok fontu kullanıcı dostu şekilde kategorize edip tasarım paneline entegre etmiştir.

 

Elimizin altında bu kadar kaliteli fontların hazırda bulunması, yine tasarım sürecine direkt etki eden bir unsurdur. Bu arada dışarıdan font da ekleyebiliyoruz.

 

Canva’nın şüphesiz bundan sonraki süreçte en çok yatırım yapacağı ürün video editörü olacaktır. Şöyle ki geçtiğimiz günlerde video editörde önemli güncellemeler yapıldığını gördüm. 

 

İleri seviye video editörlerinde görmeye alıştığımız zaman tüneli artık aktif. Bu özellikle birlikte ses kliplerini istediğimiz yere yerleştirebiliyor, videolarımızı küçük parçalara bölüyor ve sahneler arasına geçiş efektleri ekleyebiliyoruz. Dolayısıyla artık video hazırlarken daha detaya inebileceğiz.

 

Tüm bu tasarım özelliklerinin yanısıra Canva bizlere tasarımlarımızı ekiple paylaşma, marka kiti oluşturup tasarım süreçlerimizi hızlandırma, içerik planlayıcısını kullanarak sosyal medya kanallarında yayınlama ve tasarımlarımızı kolayca yeniden boyutlandırma gibi bir çok yenilikçi imkan sunuyor.

 

Tasarım şüphesiz pazarlamacıların hedef kitleleriyle efektif iletişim kurmalarında çok etkili bir araç. Ama tasarım başlı başına çok daha geniş bir kavram ve çok daha geniş kitleleri ilgilendiriyor.

 

Ahşap Offset Baskı Kalıpları

 

Tasarımın benim hayatımdaki yerinin bambaşka olmasının sebebiyse dedem İhsan Uğur’un matbaacı olmasıdır.

 

Dedemin, Anadolu’nun ilk özel matbaalarından Ajans Türk’te çıraklıktan başlayıp, Genel Müdürlü’ğe giden yolculuğu sebebiyle epey mürekkep yuttum!

 

Her harfin bir kalıbının olduğunu düşünün ve farklı bir font kullanacağınız zaman başka bir kalıba geçmek zorunda kalınan zamanlardan bahsediyorum. Tek bir derginin yayınlanabilmesi için sarfedilen eforu siz düşünün.

 

Tasarım dijitalleşince şüphesiz işler çok kolaylaştı ancak Canva işi basitleştirme anlamında konuyu tamamen başka bir boyuta taşımış oldu.

 

Bugün Canva sayesinde hemen hemen herkes zorlanmadan tasarım yapabiliyor. Bu da dünyanın kendini çok daha iyi ifade edebilmesi demek.

 

O yüzden teşekkürler Canva, artık arkamıza yaslanıp rahatlayabiliriz çünkü tasarım işi çözüldü!