Google Search Console kullananlar geçtiğimiz günlerde önemli web verileri yani core web vitals güncellemesini farketmişlerdir. Google özellikle son bir kaç senedir, search console üzerinde önemli değişiklikler yaparak, web sitesi sahipleri için daha kullanıcı dostu bir ölçme aracı yaratmaya çalışıyor.

 

Bunda da başarılı olduğunu düşünüyorum. En azından ben eskisine göre çok daha fazla Google Search Console kullanıyorum. Esasında bağlantılar kısmında da biraz geliştirme yapılırsa harika olacak ve o zaman SEO uzmanları 3. parti araçlardan kurtulacaklar!

 

Önemli Web Verileri (Core Web Vitals) Nedir?

 

Konumuza dönecek olursak, önemli web verileri güncellemesi, search console’daki geliştirmeler bölümüne bir sekme olarak eklendi. Eskiden hız adı altında sunulan veriler şimdi core web vitals olarak karşımıza geliyor. Sekmeyi açtığımızda Mobil ve Masaüstü olmak üzere iki ayrı rapora ulaşıyoruz.

 

Detaylarına baktığımızda bu rapor sayesinde sayfalarımızın performanslarının hangi düzeyde olduğunu görebiliyoruz. Performansı düşük sayfalarla ilgili detaylar sunuluyor, bu sayede sayfaları optimize ederek, performanlarını artırabileceğiz.

 

Önemli Web Verileri - Google Search Console - Mobil Raporu

 

Önemli web verileri raporu sayfa performanslarımızı sorun yok, iyileştirme gerekiyor ve iyi olarak üç segmentte gösteriyor. Sayfaların bu segmentte yer almasında ise üç ana etken bulunuyor:

 

LCP (Largest Contentful Paint): Kullanıcının URL’yi istediği andan, görüntü alanındaki en büyük görünür içerik öğesi oluşturulana kadar geçen süredir.

 

Sayfanızın tam olarak yüklenmesi için geçen süre olarak özetleyebiliriz. 2.5 saniye ya da daha kısa olması gerekir.

 

İGG (ilk giriş gecikmesi): Bir kullanıcının sayfanızla ilk kez etkileşime girmesinden (kullanıcı bir bağlantıyı tıkladığında, bir düğmeye dokunduğunda vb.) tarayıcının bu etkileşime yanıt vermesine kadar geçen süre.

 

Sayfanızın etkileşime geçilebilir hale gelmesi için geçen süreyi ifade eder. 100 milisaniye ya da daha kısa olması gerekir.

 

CLS (Cumulative Layout Shift): Yükleme aşamasında sayfa düzeninin ne kadar değiştiği. 0 ile 1 arasında bir puan verilir. Sıfır, hiç değişme olmadığı anlamına gelirken 1, en fazla değişikliği ifade eder.

 

Sayfa öğelerinin kullanıcı etkileşimde bulunmaya çalışırken değişmesi kötü bir kullanıcı deneyimine yol açacağından bu önemli bir husustur. 0.1’den düşük olması iyi kabul edilir.

 

Daha Detaylı Bilgi İçin: Önemli Web Verileri raporu – Google Search Console Yardım 

 

 

Eğer siz de ziyaretçilerinize daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak istiyorsanız, Google Search Console’daki önemli web verileri üzerinde çalışmalısınız. Sitenizdeki bu zayıf noktaları tespit edip, gereken optimizasyonları yaptıktan sonra ise bu işlemleri doğrulayabileceksiniz. Bunun için yine search console üzerindeki önemli web verileri sekmesine gidip, düzenlemeleri doğrula seçeneğini kullanarak, işlemlerin bir nevi sağlamasını yapabilirsiniz.

 

Web sitenizi bu şekilde geliştirdiğinizde ziyaretçilerinize mükemmel bir kullanıcı deneyimi sunmanızın dışında edineceğiniz bir temel fayda daha olacaktır. Bu geliştirmeler ortalama sitede kalma, gezilen sayfa sayıları, hemen çıkma gibi önemli metriklere etki edeceğinden, Google sıralamalarınıza da pozitif yönde yansıyacaktır. Zira site performansı önemli sayılabilecek bir Google sıralama faktörüdür.

 

Bakınız: Google Sıralama Faktörleri – 13 Maddelik Kısa Liste.