Instagram gönderi tanıtımı yapmak istiyorsanız doğru yere geldiniz. Haydi hemen anlatmaya başlayalım!

Instagram aylık aktif 1 milyar kullanıcıya ulaştı ve bu kullanıcıların 500 milyon kadarı günlük olarak çevreleriyle etkileşimde bulunuyor.

Bu etkileşimin kapsamı sadece en iyi arkadaşlar ile sınırlı kalmıyor ve insanlar Instagram’da markalarla da aktif olarak iletişime geçiyor. Araştırmalara göre Instagram bu anlamda Facebook’u 10’a katlamış durumda.

 

Instagram Gönderi Tanıtımı

 

Instagram’da kullanıcıların yarısından fazlası her gün yeni bir ürün ya da hizmetten haberdar oluyor. Bir işletme profilini günde en az bir kere ziyaret eden kullanıcı sayısı ise yüz binlerle ifade ediliyor. Sanırım sadece bu veriler bile bize Instagram’ı önceliklendirmemiz gerektiğini gösteriyor.

Bu yazıda zaten paylaşmış olduğunuz bir gönderiyi sponsorlu hale nasıl getireceğinizden, bunun faydalarından ve ne zaman kullanılması gerektiğinden bahsedeceğiz. Mevcut bir gönderiyi sponsorlu hale getirmek ile diğer Instagram reklam tipleri arasındaki farklara da değineceğiz.

Instagram marka bilinirliğinizi artırmak ve yeni takipçiler kazanmak için mükemmel bir platform. Yeni takipçiler, daha fazla etkileşim getirecek ve evet doğru tahmin ettiniz, daha fazla etkileşim yeni satışlara aracılık edecek.

Daha fazla görünürlük elde etmek için geliştireceğiniz stratejiler sonuca ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Bu yüzden Instagram gönderi tanıtımı yapmanız, daha fazla kişiye ulaşarak, takipçi sayınızı arttırmanız ve marka bilinirliğinizi pekiştirmeniz için mükemmel bir yoldur.

Instagram Gönderi Tanıtımı Nedir?

Bizim burda bahsettiğimiz Instagram reklam tipi, profilinizdeki mevcut bir gönderinin tanıtımını yapmaktır. Organik bir paylaşımınıza sonradan biraz para harcayarak, etkileşimini artırmak olarak da tanımlanabilir.

Bunu yaptığınızda, bu gönderiniz seçtiğiniz hedef kitleye olduğu gibi gösterilecektir. Yani gönderinin altındaki yorumlar ve hashtagler birebir paylaşımın üzerinde kalacaktır.

Bu reklamlar, diğer Instagram reklam tipleriyle birebir aynı görünür.

 

instagram gönderi tanıtımı

 

Tüm Instagram reklamlarında olduğu gibi gönderi tanıtımında da bir hedef kitle seçiyor olacaksınız.

Eğer tanıtımı Instagram uygulaması içerisinden yapıyorsanız, hedefleme kriteri olarak yaş, yer ve ilgi alanı seçerek gönderinizi öne çıkartabilirsiniz. Opsiyonlarınız biraz kısıtlı olmakla beraber bu işlemi yapmak son derece basittir.

Bu şekilde öne çıkarttığınız gönderiniz, sadece Instagram’da gözükecektir. Reklamınıza web sitenizin adresini de ekleyebilirsiniz. Böylece hedeflediğiniz kullanıcıların seçeceğiniz bir aksiyon butonu ile web sitenizi ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz.

 

instagram tanıtım oluştur

 

Alternatif olarak Facebook Reklam Yöneticisi’ni kullanarak, etkileşim reklam amacıyla geçmişte paylaşmış olduğunuz bir gönderinizi sponsorlu hale getirebilirsiniz. Bu opsiyonu seçerseniz, reklamınızı Instagram’a ek olarak hedefleyeceğiniz Facebook kullanıcılarına da gösterme şansınız olur.

Bu kurguda gönderiye kampanya süresince alacağınız Instagram içi ve dışı tüm beğeni ve yorumlar, Instagram gönderinize ait olur.

İnsanlar gerçekte Facebook reklamı ile etkileşime geçse bile, tüm beğeni ve yorumlar Instagram gönderinize aktarılıyor olacak. Bana sorarsanız gayet başarılı. Zira gönderilerinizdeki etkileşim sayıları, yeni kişileri de gönderinizle etkilişime geçme konusunda cesaretlendiriyor.

 

instagram gönderi seçme

 

Hangisini Seçmelisiniz?

İki seçeneği de değerlendirebilirsiniz.

Instagram üzerinden gönderi tanıtımı yapmak, oldukça zahmetsizdir. Web sitesi linki ve aksiyon butonunuzu da eklemenize olanak sağlar. Ancak hedef kitlenizi fazla detaylı seçemezsiniz ve reklamlarınızla ilgilenen kitleye yeniden pazarlama yapma seçeneğiniz bulunmaz. Dolayısıyla bu seçenek büyük ve daha genelgeçer kitleye hitap eden markalar (yerel markalar dahil) için daha uygundur.

Facebook Reklam Yöneticisini kullanırsanız, web sitesi linki ve butonlara ek olarak, hem Instagram hem de Facebook’daki hedef kitlenize reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Gönderinizi öne çıkarmak bu yöntemle biraz daha uzun sürse de spesifik bir kitleye hitap eden işletmelerin bu şekilde Instagram gönderi tanıtımı yapmaları daha iyi isabetli sonuç almalarını sağlayacaktır. Bu yöntemi kullanarak Instagram dışındaki hedef kitlelere de ulaştığınız için muhtemelen birim reklam maliyetleriniz düşecektir.

Instagram Gönderi Tanıtımı diğer Instagram reklam tiplerinden nasıl ayrılır?

Instagram gönderi tanıtımı temel olarak mevcut bir paylaşımınızın tanıtımını yapmaya ve daha çok kişinin bu paylaşım ile etkileşime geçmesine yarar.

Diğer Instagram reklamları ise farklı amaçlara hizmet edecektir. Marka bilinirliği, potansiyel müşteriler bulma, trafik ve dönüşümler gibi. Bu hedefleri çoğu zaman yeni bir reklam kopyası ile beraber kullanırsınız. Eski bir gönderinizdeki imajı ve metni birebir kullansanız bile, mevcut gönderiyi öne çıkarıyor olmazsınız. Bu da demek oluyor ki, yeni etkileşimler, yeni reklam kopyanız üzerinde gerçekleşir ve reklamlarınız sona erdiğinde yok olur. Dolayısıyla bu etkileşimleri bir yere aktaramazsınız ve reklamlarınız bittiğinde uçar giderler.

 

 

Diğer Instagram reklam amaçlarını da kullanmanın en büyük getirisi nedir peki? Seçtiğiniz reklam amacı- trafik, dönüşüm vs.- reklamı kimin göreceğine etkin eden büyük bir faktördür. Facebook ve Instagram, reklamınızı istediğiniz aksiyonu alacak kişilere göstermeye çalışır. Dolayısıyla, etkileşim amaçlı reklam yaparak aynı zamanda potansiyel müşteri bulma peşindeyseniz, şimdiden söyleyeyim, bu pek işe yaramayacaktır. Farklı amaçlarınız için, farklı reklam tiplerini denemelisiniz.

 

instagram gönderi tanıtımı örneği

Instagram Gönderi Tanıtımı Facebook Reklam Yöneticisi Kullanarak Nasıl Yapılır?

Reklam Yöneticisi kullanarak sponsorlu gönderiler yaratmak oldukça kolay. Facebook Reklam Yöneticisinde önce yeni bir kampanya oluşturun ve reklam verme amacınızı etkileşim olarak belirleyin.

 

reklam verme amacı etkilesim

 

Daha sonra hedef kitlenizi seçeceksiniz. Özel hedef kitle ya da benzer hedef kitle gibi ileri seviye hedefleme yapabileceğiniz gibi basit şekilde ilgi alanlarına göre de hedef kitlenizi seçebilirsiniz.

Etkileşim reklamlarında çok yanlış bir hedef seçmediğiniz sürece -bunu yapmak oldukça zor- istediğiniz sonuçları alırsınız.

 

hedef kitle seçimi

 

Şimdi reklam alanı ve bütçe seçme zamanı. Etkileşim amacıyla reklam yaptığınızı unutmayın ve buna göre insanların beğeni ve yorumları görebileceği reklam alanlarını seçin. Örneğin sağ sütun reklamları bu amaca uygun değildir – zaten reklam yöneticisi seçmenize izin vermiyor –

 

Reklam Alanları Seçimi

 

 

Kreatif seçimine gelince, bu noktada çok uğraşmayacaksınız çünkü geçmişte paylaştığınız bir Instagram gönderisini seçiyor olacaksınız. Her şeyi son bir kez kontrol ettikten sonra reklamınızı yayınlayabilirsiniz. Tebrikler!

 

Instagram Reklam Onayla

 

Hangi Durumlarda Instagram Gönderi Tanıtımı Yapmalısınız?

Bazı durumlarda, dönüşüm veya mağaza ziyaretleri sağlamak gibi amaçlar sizi sonuca götürür, bundan şüphemiz yok ancak öyle durumlar var ki mevcut gönderinizi sponsorlu hale getirmek amacınıza daha iyi hizmet edecektir.

İşte size gönderi tanıtımı dönüşümünün yüksek olacağı bir kaç örnek durum:

 • Bir alışveriş gönderisinin tanıtımını yapmak istediğinizde

  Shopping on Instagram işletmelerin fotoğraflarda ürün etiketlemesini, böylece kullanıcıların ürünlere tıklayarak ürün detayı görüp, hızlıca ürün satın almasını sağlar. Dolayısıyla, alışveriş gönderisinin tanıtımını yaparak ürününüzle ilgilenen kişilere ulaşıp, satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 • Zaten iyi performans gösteren gönderileriniz olduğunda

  İyi performans gösteren yani çok beğeni ve yorum alan gönderileriniz varsa bu gönderilerin tanıtımını yaparak sponsorlu hale getirirseniz, yeni kişilerin de bu gönderiye olumlu tepki göstereceğinden emin olabilirsiniz. Gönderideki mevcut beğeni ve yorumlar sizin lehinize çalışarak, bütçenizin çarpan etkisini arttıracaktır.

 • Bir gönderinin kullanıcı etkileşimini artırmak istediğinizde

  Gönderinizde kullandığınız hashtagler, imaj ve metin ne kadar iyi olursa olsun bazen istediğiniz etkileşimi organik olarak yakalayamayabilirsiniz.  Instagram gönderinizdeki etkileşimi artırmaya yönelik gönderi tanıtımı yapmak bu gibi durumlarda doğru strateji olacaktır.

Instagram hashtag konusunda daha detaylı bilgi almak isterseniz, Instagram Etiketleri Ne Kadar Önemli isimli yazımı okuyabilirsiniz.

 • Daha fazla görünürlük ve marka bilinirliği istediğinizde

  Eğer E-ticaret işinde değilseniz ve genel anlamda işiniz ya da ürün ve hizmetleriniz hakkında farkındalık yaratmak istiyorsanız, gönderi tanıtımı yapabilirsiniz. Geliştireceğiniz ilişkiler ile görünürlüğünüzü ve marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz. Takipçi sayılarınız ve etkileşimlerinizin artmasının yanı sıra “sizi Instagram’da gördüm” şeklinde işletmenize yapılacak ziyaretlere de hazırlıklı olun.

Sonuç

Doğru yer ve zamanda kullanıldığında Instagram gönderi tanıtımı markalar için değer yaratma potansiyeline sahip bir araçtır.

Genel itibariyle, en fazla verimi almak için diğer reklam tipleri ile birlikte kullanılmalıdır.

Gönderi tanıtımları, organik gönderilerinize bir itiş gücü sağlamak amacıyla kullanılırken, diğer reklam tiplerini daha spesifik aksiyonların alınmasını sağlamak için kullanabilirsiniz.

İşletmeniz için hangi reklam tipinin daha iyi çalışacağını mutlaka test etmelisiniz. Farklı reklam tiplerinde CPC (tıklama başı maliyeti) ve CPM (gösterim başına maliyet) değişecektir, testlerinizde bu maliyetlerinizi kontrol etmeyi unutmayın.

Instagram gönderi tanıtımı ve diğer Instagram reklamlarıyla ilgili deneyimleriniz varsa benimle lütfen paylaşın! Sizce hangileri daha iyi performans gösteriyor?