Facebook potansiyel müşteri bulma reklamları işletmelerin kısa dönemde uygulayıp, hemen sonuç almaya başlayabileceği, oldukça etkili bir reklam tipidir.

Facebook reklamcılığına yeni başlıyorsanız, bu iş size kumar oynamak gibi gelebilir. 

Bir çok reklam amacı ve reklam alanı, bütçe ve daha bir çok değişken seçmeniz gerekeceğinden, düşük reklam performansı ve dolayısıyla boşa harcanmış bütçelerle karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Ancak kullanıcı dostu bir deneyime sahip bu reklam tipinde doğru hedef kitle seçildiği zaman, reklam yatırımınızın geri dönüşü yüksek olur.

 

facebook müşteri reklamları

 

Facebook potansiyel müşteri bulma reklamları hatalı kurguların sık gözlendiği bir reklam tipi.

Neyse ki bunlar düzeltilmesi kolay hatalar.

Düzeltilmediği takdirde ise bu reklam tipinde başarıya ulaşma şansınız düşecektir.

Bu yazıyı iyi sindirmeniz halinde, reklam performansınızı arttıracaksınız ve böylece daha çok potansiyel müşteriye ulaşarak, satışlarınızı arttırma şansınız olacak.


Facebook Potansiyel Müşteri Bulma Reklamları: Giriş

 

Potansiyel müşteri bulma reklamlarının en önemli özelliği;

Reklamınızı ilginç bulan kişilerin, tek tıklama ile “ilgileniyorum” demesi,
Bunu yapınca, karşılarına otomatik olarak doldurulmuş bir form gelmesi,
Gelen form bilgileri ekranında ikinci bir tıklama ile iletişim bilgilerini size iletmesidir.

Otomatik doldurma işlemi, kullanıcı eğer e-mail ve cep telefonu bilgilerini Facebook profilinde paylaştıysa gerçekleşiyor. Hedef kitlenize ek sorular sormanız da mümkün.

Şöyle düşünebilirsiniz: İlginizi çeken bir konuda anket yapmanız isteniyor, bir şekilde anket sizin adınıza zaten doldurulmuş durumda, siz sadece altına imza atıyorsunuz.

Potansiyel müşteri bulma reklamlarının temel mantığı budur.

Bir diğer önemli nokta da bu reklam tipinin mobil cihazlarda yüksek performans vermesinin kaçınılmaz olduğudur.

Reklamı görenlerin alabileceği aksiyon, dokunmatik ekranlarını kullanarak bir kaç butona tıklamaktan ibarettir.

İnsanların, mobil cihazlarında günde ortalama 4 saat geçirdiğini hatırlatmak isterim.

 

Potansiyel Müşteri Bulma Reklamları Nasıl Oluşturulur?

 

Potansiyel müşteri bulma reklamları oluşturmak için Facebook Reklam Yöneticisine giriş yapın ve “Oluştur” butonuna tıklayın.

 

Facebook Reklam Yöneticisi

 

Facebook Reklam Oluştur

 

Reklam amaçları içerisinden Potansiyel Müşteriler Bulma reklam tipini seçin.

 

Potansiyel Müşteri Bulma Reklamları - Facebook Reklam Verme Amacı Seçme

 

Bu reklam amacını seçtiğinizde, değerlendirme aşamasına gelmiş kişileri hedeflemeniz gerekir. Bunu yaptığınızda reklamınızı gören kişilerin, satın alma yapma ihtimali de yüksek olur.

Müşterilerin olası bir problemine yönelik çözüm önerinizi sunuyorsunuz. Reklamınızı gördüklerinde zaten bir çözüm bulmak için araştırma yapıyor durumdayken onların karşısına çıkacaksınız.

Şimdi, reklam setinizi ayarlayın. Birden fazla sayfanız varsa, reklamı vereceğiniz Facebook sayfanızı seçin.

 

Facebook Reklam Seti - Sayfa Seçimi

 

Daha sonra, hedef kitle, bütçe ve planı belirleyin.

Hedef kitle belirlerken, geçmişte topladığınız e-mail ve telefon numarası gibi müşteri bilgilerini kullanarak, özel hedef kitle oluşturabilirsiniz.

Aynı şekilde daha önce Facebook sayfanızı ya da web sitenizi gezmiş kişileri kullanarak, benzer hedef kitleler de yaratabilirsiniz.

 

Facebook Hedef Kitle Seçimi

 

Seçeceğiniz hedef kitleyi göz önünde bulundurarak, “demografik özellikler, ilgi alanları ve davranışlar” kısmında filtrelemelerinizi yapın.

Böylece doğru kişilerin reklamınızı görmesini sağlarsınız.

 

Facebook Detaylı Hedefleme

 

Reklam alanları kısmını otomatik optimize edebilmesi için bunu Facebook’a bırakın.

Facebook Reklam Alanları

 

Son olarak, bütçe ve planlamanızı belirleyin:

 

Facebook Reklam Bütçe ve Plan

 

Şimdi reklam tasarımı işlerinizi halledebilirsiniz.

Bu noktada nasıl bir paylaşım formatı kullanacağınıza karar verip, reklam metninizi yazacaksınız. Tek görsel, tek video, slayt gösterisi, koleksiyon ve döngü şu an aktif olan reklam Facebook reklam formatlarıdır.

 

Hızlı Form Nasıl Yaratılır?

 

Reklam oluşturma aşamasından sonra Hızlı Form oluşturabilirsiniz.

Hızlı Form kısmında, Yeni Form oluştur’a tıklayın.

 

Facebook Hızlı Form Oluşturma

 

Bu noktada kullanacağınız form tipini seçiyorsunuz. Form için bir giriş paragrafı yazabilir, sorularınızı özelleştirebilirsiniz.

Ayrıca formunuza bir gizlilik ilkesi eklemeniz gerekecek. Web sitenizdeki gizlilik ilkenize bağlantı verebilirsiniz ya da Facebook üzerinde basitçe bir “Özel Feragatname” oluşturabilirsiniz.

 

Facebook Hızlı Form Düzenleme

 

Son olarak “Teşekkür Ederiz” ekranı oluşturarak, reklamları yayınlayabilir hale geldiniz. Tebrikler!

 

Daha Fazla Potansiyel Müşteri Bulmak İçin Basit Taktikler

 

Reklamınızı ve hızlı formunuzu yayınlamadan, size vereceğim taktileri uygulayarak en fazla etkileşimi (beğeni, tıklama ve paylaşma) almayı garantileyeceksiniz. 

 

İşte size potansiyel müşteri bulma yolunda yardımcı olacak 4 strateji.

 

1- Ücretsiz Ama Faydalı Bir Şey Sunun

 

Hedef kitlenizi az çok tanıdığınızı düşünüyorum. Dolayısıyla bu kitleye fayda sağlayacak bir içerik düşünün. Bu bir liste, araştırma, checklist ve hatta “ücretsiz 15 dakika danışmanlık” gibi bir hizmet olabilir.

Aşağıdaki örnekte Google’a ait Facebook reklamı görülüyor. 100 TL’lik reklam hizmeti bedava sunulmuş.

 

Facebook Reklamı - Google 100 TL reklam kredisi

 

Hedef kitlenizin dikkatini çekmeyi başardınız ve ücretsiz bir şey sundunuz, olacak şey şudur: reklamınızdaki aksiyon butonuna tıklanır ve potansiyel müşteri bilgisini toplarsınız.

Potansiyel müşterinin – aday müşteri de diyebiliriz – hayatına giriş yapmayı başardıktan sonra tekrar iletişime geçmeniz daha kolay olacak.

Sunacağınız şey tekrar tekrar tüketilebilecek bir şey olursa, markanızı potansiyel müşterinin aklına resmen kazıyabilirsiniz. Bunun ne olabileceği üzerine kafa yorun.

 

2- Potansiyel Müşterilerinize Soru Sorun

 

Potansiyel müşterileriniz ürün ve hizmetinizle ilgili farklı aşamalarda olabilir. Tabi ki, bizim ilk olarak ulaşmak istediğiniz grup “qualified lead” dediğimiz, satın almaya en yakın olanlardır.

Bu aşamada olan aday müşterileri yakalamak için, sorular sormalısınız. Alacağınız cevaplara göre potansiyel müşterilerinizi segmentlere ayırın ve odağınızı satışa en yakın olan gruba verin. 

 

Facebook Reklamı - Jon Loomer Quiz

 

Hızlı Form oluştururken, telefon numarası ve e-mail almanın yanı sıra, potansiyel müşterinin satın alma yatkınlığını ölçen sorular hazırlayın.

Bazı kültürlerde direkt olarak potansiyel müşterilere örneğin bütçelerini sorabilecekken, bazı kültürlerde ise biraz daha dolaylı olarak bu bilgileri edinmeniz gerekebilir.

Potansiyel müşterinizin cevaplamasını istediğiniz ilk soru şudur: ürün ya da hizmetimizin sağladığı faydaya ihtiyacınız var mı? Bu sorunun cevabını almanızı sağlayacak, alternatif sorular düşünün.

Anketler ve müşteri geri bildirim formları, en kaliteli potansiyel müşterileri yakalamanız için bulunmaz nimettir. Bunları elinizin altında mutlaka bulundurun.

 

3- Video’ların Gücünden Faydalanın

 

Videolar markanızı oluşturmada son derece etkili araçlardır. Çünkü vermek istediğiniz mesajı genelde iyi taşırlar.

Facebook potansiyel müşteri bulma reklamları video içeriği ve bir aksiyon butonu ile son derece performanslı çalışmaktadır.

Gelelim dikkat etmeniz gereken noktaya.

Kullanıcılar, genelde videoların sadece 3’te 1’ini izliyor, bu yüzden videonuzun hemen başından itibaren heyecan seviyesini yükseltin ve fazla geç olmadan bir aksiyon butonu yerleştirin.

Videonun sonuna doğru yerleştireceğiniz aksiyon butonu ile daha kaliteli potansiyel müşteriler elde edersiniz. Gayet mantıklı. İçeriğinizi sonuna kadar izlemiş bir kişinin, ürün ya da hizmetinizle ciddi anlamda ilgilendiğini düşünebiliriz.

Orta kısma doğru yerleştirilen aksiyon butonunda ise dönüşüm oranınız daha yüksek olacaktır. Çünkü herkes videonun sonuna görmüyor. Dolayısıyla aksiyon butonu (CTA) yerleştirmede stratejik davranın.

 

4- Mobil Cihazlara Odaklanın (SMS dahil)

 

İnsanların mobil cihazlarda geçirdiği vakit artmaya devam ediyor.

Hızlı formlar, mobil cihazlarda mükemmel bir deneyim sunuyor ve sizin yararınıza çalışıyor. Çalışmalarınızı yaparken mobil cihazları hep önceliklendirin.

Önce Mobil Yaklaşımı

 

Tüm bunlara ek olarak potansiyel müşteri bulma çalışmalarınızın içerisine SMS’leri de entegre etmelisiniz. SMS göndererek, potansiyel müşterilerinizle çok efektif şekilde iletişim sağlayabilirsiniz.

Bugün müşteriler her zamankinden daha detaylı düşünüyor özellikle de bir ürün ya da hizmeti araştırırken. SMS’leri kullanmak, bu anlamda elinizi güçlendirecektir.

E-posta ve SMS gelen kutularınızı incelediğinizde, net bir şekilde şunu göreceksiniz: e-posta kutunuzda açılmayan yığınla e-posta!

SMS için aynı şeyi söylemek mümkün değil çünkü SMS’lerin okunma oranları %99 civarında.

Yanıtlama oranlarına bakan bir diğer araştırma da SMS’lerin E-mail’e göre cevaplanma oranının 3-4 kat olduğunu gösteriyor.

Dolayısıyla, potansiyel müşterilerin cep telefonu numaralarını mutlaka isteyin. Elinizdeki bu numarayı en azından potansiyel müşteriden geri bildirim almak için kullanabilirsiniz.

Bunu yapmak için basit bir SMS otomasyonu işini görecektir. Aldığınız geri bildirime göre potansiyel müşteri ile diğer kanallarla da iletişime geçmeye başlayabilirsiniz.

SMS’lerin fayda sağlayacağı bir diğer konu da zaman sınırı olan kampanyalardır. Potansiyel müşteriye, satın almaya yatkın olduğu bir dönemde, göndereceğiniz bir teklif SMS’i ile, hızlıca satış kapatabilirsiniz.

 

Sonuç:

 

Facebook potansiyel müşteri bulma reklamları ile ilgili yazımızın sonuna geldik. Umarım bu reklam tipini, temel amacını ve basit taktikleri kendi işinize uyarlayarak potansiyel müşteri bulma konusuna emin adımlarla ilerlersiniz.

(Yakında bonus olarak, bu reklam tipinde en çok yapılan yanlışları da makaleme ekliyor olacağım. Bakarsınız biraz da hedefleme tüyoları veririm)

Facebook potansiyel müşteri bulma reklamları (Facebook lead generation ads) deneyimlerinizi ve varsa sorularınızı lütfen benimle paylaşın!